Na co możemy zwrócić uwagę, żeby dom był jak bardzo energooszczędny? Jakie cechy są najważniejsze?

przez | 8 lipca 2021
Dom niskoenergetyczny mamy szansę zbudować w różnych technologiach, które mogą spełniać kryteria przewodzenia ciepła. Jedną z nich są ściany składające się z trzech warstw, gdzie każda ma szanse spełniać wybraną funkcję, zapewniają szczelność, wytrzymałość i izolacyjność termiczną oraz akustyczną. Jakiego typu możemy wymienić inne projekty domów energooszczędnych?

Quo vadis inwestorze

Autor: Archipelag
Źródło: Archipelag

Tego typu dom może też zostać zrobiony w technice ścian dwuwarstwowych, dodatkowe informacje: . Może się nakładać się on z warstwy nośnej i izolacyjnej, można zastosować w niej styropian (styropian na dach) i wełnę. Tego typu dom może być tez wykonany w technologii ścian złożonych z jednej warstwy, przykładowo z betonu komórkowego lub bloczków styropianowych, które zostają wypełnione betonem. Aby ściana była odpowiednio ciepła, grubość materiały powinna wynosić od 31 do 50 centymetrów. Dużą zaletą ścian jednowarstwowych jest w większości przypadków ich paroprzepuszczalność. To może sprawiać, że w domu jest przyjemny mikroklimat, a także zmniejsza się ryzyko wystąpienia zagrzybienia.

Kolejną techniką, w której ma szansę być zrobiony dom (polecamy wyszukiwarka projektów domów) energooszczędny jest sposób konstrukcji w ścianie jest drewniany lub stalowy ruszt, jaki od zewnętrznej strony może zabudować się płytami OSB, z kolei od wewnątrz płytą gipsowo-kartonowymi. Odstęp między nimi może być wypełniona wełną mineralną. Każda z takich technologii powstaje na solidnych fundamentach, jakie mogą charakteryzować się znaczną wytrzymałością i małą nasiąkliwością a także wytrzymałością na oddziaływanie mrozu. Dzisiaj, większość fundamentów zostaje wykonanych z betonu oraz żelbetonu.

Ogrom domu jest ochraniana przez odpowiedni, ograniczający utratę ciepła dach. Zarówno w domach z poddaszem użytkującym czy nieużytkowym za najbardziej energooszczędne można uznać dachy o jednym spadzie i dwuspadowe. stopień ich wielkości do kubatury jest bardzo mała. Najważniejszą rolę dla energooszczędności budynku mogą stanowić otwory okienne i drzwi, więc powinniśmy zadbać o nowoczesne jak również ocieplane okna i drzwi. Nie zapominajmy, żeby zwrócić na to uwagę, projekty domów piętrowych czy z partetu muszą być w takie wyposażane- w serwisie