Jak bezpiecznie nabywać mieszkanie na rynku wtórnym?

przez | 8 lipca 2021
Nabycie mieszkania na rynku wtórnym wiąże się z serią potencjalnych komplikacji. Istnieje przykładowo ryzyko, iż nabędziesz gniazdko zadłużone bądź z lokatorami. Jak się tego ustrzec? Jakim sposobem bezpiecznie nabyć używane mieszkanie i co koniecznie sprawdzić przed zakupem?

deweloper

Źródło: www.morguefile.com
Przy zakupie gniazdka z wtórnego rynku istotną sprawą jest ocena stanu wieczystej księgi mieszkania (zobacz mieszkania oferowane przez Archicom Polska), które pragniemy kupić. Ma to na celu rozpoznanie, czy sprzedającym jest jednostka, która jest właścicielem mieszkania. W praktyce natrafia się przypadki, kiedy za właściciela przy sprzedaży powołują się np. dzierżawcy, którzy mają prawo posiadania mieszkania, jednakże nie są jego posiadaczami. Nie każde mieszkanko ma jednak przewidzianą księgę wieczystą, jest tak częstokroć w wypadku spółdzielczego własnościowego prawa do mieszkania. W takim przypadku należy poprosić posiadacza o poświadczenie potwierdzające jego prawo do lokalu, przykładowo akt notarialny. Ponadto skontrolowanie w księdze wieczystej stanu prawnego mieszkania służy zweryfikowaniu, czy mieszkanko nie jest obarczone długiem, w postaci przykładowo zadłużenia hipotecznego. Przed zakupem mieszkania, które jest zadłużone powinno się więc dopilnować tego, by wszystkie figurujące w niej hipoteki pozostały wykreślone. Przed kupnem mieszkania warto zapytać, czy mieszkanie nie jest obciążone tak zwanym prawem dożywocia. Chodzi tu o umowę dożywocia. Polega to na tym, że w zamian za przydzielenie własności nieruchomości nabywca zobowiązuje się zapewnić sprzedawcy dożywotnie utrzymanie.

wysprzątane mieszkanie

Autor: Emily May
Źródło: http://www.flickr.com
Co ważne, prawo dożywocia nie musi być wykazane w księdze wieczystej.

Zainteresował Cię ten treść?! To przejdź do serwisu, aby zaznajomić się z dodatkowymi informacjami na ten temat, jakie dla Ciebie przygotowaliśmy.

Aby zatem nie zostać przymuszonym do ponoszenia kosztów, należałoby zadbać o to, ażeby w umowie sprzedaży mieszkania znalazła się deklaracja sprzedającego, że mieszkanie nie jest obarczone prawami osób trzecich. Wyłącznie na owej podstawie możemy domagać się odszkodowania na wypadek, jeśliby zbywca złożył nieprawdziwą deklarację w tej kwestii.
Kupujący powinien także domagać się od posiadacza mieszkania okazania zaświadczeń ze spółdzielni mieszkaniowej względnie wspólnoty mieszkaniowej, iż nie ma zaległości z tytułu czynszu. Podobnego dokumentu należy domagać się również w wypadku opłat za prąd.
Teraz możemy zasiąść przed laptopem i wbić w przeglądarkę na przykład frazę: mieszkania Grochów – więcej dowiesz się na stronie internetowej, albo mieszkania na sprzedaż Bielany.